ceturtdiena, 2009. gada 29. oktobris

THIS IS IT

"Jums jāsaprot, ka es neesmu šādi pieradis dziedāt. Man mācīja dziedāt ieklausoties savā balsī, nevis šādās austiņās", šķiet, "I Want You Back" dziesmas mēģinājuma finālā, pēc iepazīšanās ar ausu monitoriem, bēdīgi saka Džeksons. Kā allaž, gluži kā no debesīm atskan šova režisora Kenija Ortegas balss: "Maikl, kā mēs varam tev palīdzēt? Varbūt pagriezt kaut ko klusāk...".

Šādas situācijas popmūzikas karaļa filmas veidotāji reklāmas rullīšos sauca par intervijām. Džeksons nodod aizrādījumus mūziķiem, pats režisē šova videoelementus, beigās paziņo, ka pasaules gals būs klāt pēc četriem gadiem... "Michael Jackson's This Is It" pasaules pirmizrāde tomēr daudziem sagādājusi daudz pārsteigumu!
Par to, kas redzams "This Is It", neviens nebija drošs pat pirms dažām dienām. Londonā vieni taisīja protestus, jo ticēja Džeksona ģimenes paustajam, ka filmā būs redzams Džeksona dubultnieks, citur, piemēram Latvijā, tie paši cilvēki, kas aktīvi pēdējā pusgada laikā diskotēkās pieprasīja Džeksona klasiku, par filmu lielu interesi nemaz neizrādīja. Vakar LTV-7 pusaudžu raidījuma vadītājs telefonintervijā man jautāja vai Džeksona mūzikai vispār esot kāda vērtība. Īsi pēc komentāriem medijos, MJ nāves sakarā, internetā dabūju arī ironisku repliku no kāda literāta... Nevienam neesmu parādā komentāru, kāpēc, piemēram, mani neinteresē Madonnas, Depeche Mode vai U2 koncerti, bet jau marta sākumā (virtuālajā) kabatā bija divas biļetes uz 16. februāra "O2 Wireless Arena" "This Is It" šovu. To arī nesniegšu, tomēr atzīšos, ka vakar vērojot koncerta mēģinājumu filmu, daudz un dikti prātā pārdomāju par to kā tas viss būtu izskatījies klātienē un kāds viedoklis par to man būtu radies...

"This Is It" filmas galvenais mērķis līdz ar tās izziņošanu bija uzskatāmi skaidrs - kompānijai "AEG Live" ir jāatpelna vājprātīgie zaudējumi, kas radušies pēc 50 (!!!) "O2 Arena" koncertu atcelšanas, kā arī jāsedz šovam sagatavoto video, gaismu, skatuves, u.t.t. tehniskie izdevumi. Savukārt, Džeksona ierakstu sabiedrībai "Sony" fiksi bija nepieciešams iemesls jauna "best of" izlaišanai. Viss sakrīt. Raupja aprēķina dzītus projektus ir iespēja sabeigt ar vienu rokas vēzienu. Kas gan būtu vieglāks kā vienkopus samontēt dokumentālus Džeksona biogrāfijas kadrus, nospēlēt visus lielākos hītus un beigās vēl kārtīgi cukuroti parādīt pasaules reakciju, karalim aizejot. Esmu patīkami pārsteigts, ka šoreiz tas nav noticis!
Džeksona pasaulē nekas nav pierādāms, taču uzticami ziņu avoti jau jūnijā vēstīja, ka Maikls apmeklējis tikai divus tehniskos "This Is It" mēģinājumus un nevienam prātā neienāca, ka tajos safilmētais materiāls varētu nodrošināt gandrīz divas stundas garu filmu. Gatavojot šāda līmeņa šovus, visiem iesaistītajiem (dejotājiem, mūziķiem, galvenajam mūziķim, tehniskajiem darbiniekiem) mēģinājumi lielākoties notiek atsevišķi, kopā sanākšanas reizēs notiek koncerta caurlaides, un no abām šādām reizēm filma arī samontēta kopā. Ja kāds nespēj iedomāties, kāpēc kaut ko tamlīdzīgu kāds filmē, atbilde ir pavisam vienkārša - caurlaižu video nepieciešams, lai visi režisori un producenti varētu sagatavoties nākamajiem mēģinājumiem... Galu galā, redzamais video materiāls ir garlaicīgi dokumentāls un ar to neko nespētu izdarīt pat pasaules labākais montāžas režisors. Piemēram, "Billie Jean" statiskais kadrs filmā velkas bezmaz vai mūžīgi...

MJ koncerti pasaules atmiņā paliks kā grandiozākās izrādes ar kurām vizuāli varētu mēroties varbūt vienīgi "Cirque Du Soleil" priekšnesumi. Arī šoreiz "This Is It" šovs būtu iespaidīgs - cilvēki, kas kāpj ārā no ekrāniem, robotu armija, milzu zirneklis, baisi spoki, kas lido pa arēnu "Thriller" laikā, grandiozs Čikāgas panorāmas skats, maza meitenīte, kas aptur mūžamežu iznīcinātāju buldozeru... No speciāli filmētajiem jokiem, īpašu uzmanību filmā izpelnās Džeksona "iemorfēšana" melnbaltā filmā, kurā dziedātājs mūk no Hemfrija Bogarta, kurš, savukārt, Maikla virzienā raida "Matrix" vai "Watchmen" stilistikā palēninātas automāta lodes...

Populārākā frāze, ko filmā dzirdam no paša Džeksona, arī ir vienīgā, kas nodod viņa patieso vecumu. Kā tāda mīļa un jauka vecmāmiņa, ikreizi, kad mēģinājumā kaut kas nogājis greizi, Maikls pasmaida un skatuves biedriem saka: "Bet tāpēc taču šis ir tikai mēģinājums..."
Cits un būtisks jautājums, kas nedod mieru, ir koncertam atlasītais repertuārs, kas sastāv tikai no mūziķa lielākajiem grāvējiem, liekot milzu uzsvaru uz "Thriller" un "Bad" albumiem. Koncertiem notiekot, Džeksons būtu atguvis prestižu, taču tikai un vienīgi veco mūzikas lauru dēļ...
Protams, tagad "This Is It" nozīme ir krietni savādāka. Karalis dejo kā jaunībā, karalis uzvedas kā bērns, karalis smuki izdzied visas notis gluži kā pirms balss lūzuma... Kādā pasaules nostūrī dzīvojošs čučmeks, pēc "This Is It" noskatīšanās, droši varētu jautāt: "A kur var dabūt biļetes uz tiem koncertiem?"

6 komentāri:

 1. Paldies par blogu :) es pat teiktu, ka aizkustināja un tādēļ jo viarāk man ļoti, ļoti gribas redzēt to filmu...un būt vienai no tiem, kuri atbalsta milzīgo naudas pelnīšanas mašinēriju uz Maikla nāves fona. Skumji, bet fakts - mani bērni zinās tikai viņa vārdu un hitus. Gribas tomēr domāt, ka mums viņš ir kas vairāk....

  AtbildētDzēst
 2. Nu kapēc negribas iet uz Madonnu ir ļoti labi saprotams, dziedātāja, kas dzied uz fonogrammas un izpilda aerobikas treneres cienīgas kustības, manuprāt, nav tā vērta, lai skatītos viņu dzīvajā.U2 un Depeche Mode gan nav nekādas vainas, bet es šaubos vai būtu vērts tērēt naudu biļetei.
  Pēc filmas noskatīšanās ir saprotams tas, ka viņš bija "The king of pop", un šovs kas tika gatavots, būtu bijis ģeniāls. Lai ko nerunātu par viņa privātās dzīves afērām un skandāliem, tomēr tas nemaina faktu, ka Billie Jean ir zināms visā pasaulē (nu varbūt kādos dziļos Amazones džungļos nē) un MJ mūzika ies cauri laikam. Vismaz man tam ļoti gribas ticēt.

  AtbildētDzēst
 3. Ir jau pagājušas drausku vairāk kā 24h kopš noskatījos..Un īsti vēl nevaru saprast,kā pēc tā visa beigu beigās jūtos..jo tā vienkārši pateikt patīk vai nepatīk nevar..Tas vien,ka šo 24h laikā pēc filmas noskatīšanās Viņš bija un vēl ir(plkst 1 naktī!!) biežs viesis manā domu jūklī,jau vien par kaut ko liecina..Un tā sajūta-bezierunu pakļaušanās lielo hītu valdzinājumam kopā ar citiem kino vērotājiem!!(jāsaka gan,ka ne pārāk daudziem)..Kāpēc ne?!Kaut kāda maza daļiņa no manis jau sen ir padevusies Viņa harizmai..
  Un filmas laikā,šķiet, ne brīdi manī neradās sajūta-Viņa taču vairs nav(lai cik tas neorģināli izklausītos)..tas laikam tāpēc,ka nav atlicināts laiks,lai to apjaustu..Un,lai arī neesmu no nodaļas "I Love You,Maikl!","Come back!","I`ll never forget you!", tomēr vienalga māja tika šovakar piepildīta ar Viņa balsi(nešaubos,ka neesmu vienīgā)..Eh..un kāds tomēr savs valdzinājums viņa zēnības gadu dziesmiņām..
  bet par to čučmeku..kas zin...Absolūti ne uz ko balstīts,absurds,muļķīgs uzplaiksnījums man šodien uzdūrās - Viņš ir dzīvs,kaut kur nogaida īsto brīdi,lai atgrieztos un paziņotu,ka tikai tiem,kas nav apmainījuši biļetes pret naudu,būs lemts piedzīvot visgrandiozāko atgriešanās šovu..Njā..šis laikam ir mans vājprātīgais"šitam gan es nespēju noticēt"
  Atvainojos,Tom,par garumu..bet sava bloga man nav..un Tavējais tīri labi iet pie sirds;)

  laura

  AtbildētDzēst
 4. Paldies, Tom! Pēc Tava ieraksta man vairs nav ne mazāko šaubu, ka jāiet uz filmu. Bet Tava kritika par U2 man gan nav īsti saprotama. Biju šogad Polijā uz koncertu. Neko labāku tiešām nekad nebiju redzējusi/jutusi. Man liekas, ka labāki par viņiem ir tikai Maikls Džeksons :)

  AtbildētDzēst
 5. filma, kas iedvesmo sasniegt pilnību. mūsos katrā ir kāds talants, kas mums jāattīsta, lai mēs tiktu uz priekšu, tālāk, augstāk panākumos. Maiklam Džeksonam tas izdevās. ja šis koncerts, kuram viņš gatavojās, būtu noticis, tas būtu k-kas nepārspējams. filma parādīja viņa būtību un nosedza visas baumas, traģēdijas, kas bija apvītas ap viņu un par viņu. filmā bija patiesais Maikls. tāds, kādu viņu redzēja tie, kas bija viņam apkārt. es nevaru teikt, ka man šī filma vienkārši patika. tā izraisīja daudz pārdomu un labu emociju. man prieks, ka es aizgāju.

  AtbildētDzēst
 6. pilnīgi noteikti uz šo filmu nevajag iet, t.i., lai neatbalstītu tos, kuri vēl joprojām grib uzvārīties. Viņi, alkatības dzīti, noteikti izdos arī DVD, tātad tas automātiski nozīmē, ka tas būs pieejams arī digitālā veidā. Ticu, ka MJ būtu vēlējies to izplatīt tādā veidā. Ja būtu iespēja, es sniegtu finansiālu atbalstu uzreiz viņa bērniem, kas būtu visgodīgākais veids, iegādājoties viņa talanta atspoguļojumu video veidā, pārējiem, ne sony, ne aeg live, vismazāk viņa vecākiem un ne pat viņa brāļiem un māsām nepienākas ne kapeikas no visa, kas iegūts un tiks iegūts saistībā ar viņa darbošanos mūzikā, vienīgie nu ir tikai viņa bērni, kuri drīkst ko no tā visa gūt, bet es zinu, ka to naudu viņi nesaņems, labākajā gadījumā pavisam mazu kripatu no tā visa, piemēram, ja biļete uz filmu maksā 3.00LVL, tad viņi saņems, labākajā gadījumā, kādus .5LVL no tā un man tas nepatīk.

  AtbildētDzēst